Haber

Afrika ülkeleri, Rusya-Ukrayna savaşını bitirmek için Putin ile görüşecek

Afrika ülkelerinin Rusya-Ukrayna Savaşı’nı sona erdirmek için oluşturduğu barış girişimi heyeti, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile dün Ukrayna’nın başkenti Kiev’de görüşen heyet, Putin ile görüşmek üzere St. Petersburg’a gitti.

Heyet, Afrika Birliği Dönem Başkanı Komorlar Devlet Başkanı Azali Assoumani, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, Zambiya Devlet Lideri Hakainde Hichilema, Mısır Başbakanı Mustafa Madbuli ile Kongo ve Uganda devlet liderlerinin temsilcilerinden oluşuyor.

Savaşın yol açtığı tahıl ve elektrik krizinden doğrudan etkilenen Afrika ülkeleri tarafsız bir tavır alırken ABD, Güney Afrika’yı Rusya’ya takviye kuvvet vermekle suçluyor.

Zelenskiy, Rusya’nın geri çekilmesi arzusunu yineledi.

Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy dün Ukrayna’da gerçekleştirdiği görüşmede, Rusya’nın kendi ülkesi topraklarında herhangi bir toplantıya izin verilmesinin savaşı dondurmak anlamına geldiğini açıkça belirttiğini ifade etti.

Güney Afrika Devlet Başkanı Ramaphosa da savaşın diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Komorlar Birliği, Mısır, Senegal, Uganda, Zambiya ve Güney Afrika başkanları, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşı sona erdirmek için bir barış misyonu oluşturmuştu.

ugurludaghaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu